4 februari invigdes Rinnebäcksskolans nya lokaler

På plats fanns entusiastiska elever och skolpersonal. Deltog gjorde även Camilla Mårtensen, utbildningsnämndens ordförande, samt representanter för KKB.

Det är en helt ny skolbyggnad i två plan på 530 kvm. Byggnaden innefattar fyra klassrum för bland annat musik- och bildundersvisning med plats till 30 elever i varje klass. I den nya byggnaden finns även lokaler för fritidsverksamhet.

Det känns otroligt roligt att våra elever nu kan flytta in i nya fina lokaler. Vi har sedan flera år arbetat med kreativa lärmiljöer, såväl digitala som fysiska för att skapa en bra lärmiljö för våra elever. Vi har till exempel valt höga bord till eleverna så att de både kan sitta och stå när det arbetar, säger Peter Westergård, rektor på Rinnebäcksskolan.

Skolbyggnaden invigdes med bandklippning, tal och musik. Direkt efter invigningen öppnades portarna för undervisning i den nya skolbyggnaden.